Informacje

Klauzula informacyjna

 

ZGOORY PRZEDWIOSNIE 1

 

Ikonka przesdstawiające link do strony www.szpitalmsw.zgoory.pl

 

 

Logo informujące o programie KArty Duzej Rodziny

Logo Służby Zdrowia MSW

Atrakcje

Zmiana wielkości tekstu

CUMiPZ „Przedwiośnie" jest ośrodkiem prowadzącym działalność edukacyjną w zakresie kształtowania postaw zdrowego stylu życia oraz żywienia. Dla tego też wszystkim naszym gościom proponujemy:


- Zajęcia Nordic Walking z instruktorem

- Masaże oraz zabiegi fizjoterapeutyczne

- Zwiedzanie okolic Kowar z przewodnikiem

 

Z myślą o osobach, które preferują zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, stworzyliśmy specjalnie do tego celu miejsca takie jak:

 • ścieżkę zdrowia, w formie tarasów, ze sprzętem do ćwiczeń na wolnym powietrzu
  m.in. atlasem, wioślarzem (to miejsce dostosowane jest również dla osób niepełnosprawnych ruchowo – na wózkach inwalidzkich)

 • ścieżkę zdrowia z naturalnych materiałów (szyszki, piasek, kora, kamienie itp.)

  „Boso po zdrowie” (korzystamy ze ścieżki boso lub w obuwiu silikonowym) – masaż receptorów stóp

 • „Zdrowy strumyk” z krystalicznie czystą górską wodą, w którym moczymy stopy
  a co wpływa korzystnie na nasze zdrowie – poprawiając krążenie

 • boisko do gry w piłkę siatkową

 • boisko do gry w koszykówkę

 • boisko do gry w piłkę nożną

 • stół do ping ponga

 • ścieżki spacerowe

 • murawę usianą stokrotkami, gdzie można zrelaksować się leżąc wygodnie wśród różnego rodzaju gatunków drzew (iglastych i liściastych), wsłuchując się w śpiew ptaków spotykanych tylko w Karkonoszach.

 

o1o2o3

 

 

W odległości 50 m od naszego Centrum znajdziecie Państwo:

 • ściankę do gry w squash

 • szlaki i ścieżki do pieszych wędrówek

 • ścieżki rowerowe lub biegowe (w sezonie zimowym trasy dostosowane do narciarstwa biegowego).

 • w pobliżu: boiska „Orlik, bieżnia, kryta hala sportowa, stadion miejski do gry w piłkę nożną.

Dla osób zainteresowanych atrakcyjne miejsca do jazdy konnej, a dla tych z Państwa, którzy chcieliby skorzystać z dodatkowych atrakcji, połączyć relaks z podwyższoną adrenaliną polecamy (organizowane przez Aeroclub Jeleniogórski, 12 km od naszego Centrum):

 • loty szybowcem

 • loty helikopterem

 • loty na paralotni

 • skoki spadochronowe

Z myślą o zdrowiu naszych Gości serwujemy zbilansowane dania: tradycyjne, potrawy dietetyczne, niskokaloryczne, wegetariańskie.

Z myślą o bezpieczeństwie naszych Gości zapewniamy bezpłatny monitorowany parking.

 

 

PROGRAM ZDROWEJ TURYSTYKI DLA GOŚCI CUMiPZ „PRZEDWIOŚNIE” W KOWARACH
Zapewniamy kije do nordic walkingu, zdrowe wyżywienie, pomiary ciśnienia, cukru.


POBYTY TRZYDNIOWE

 

PROPOZYCJA
„WĘDRÓWKI”
Istotą turystyki górskiej pozostaje od stuleci wędrowanie przez leśne ostępy, otwarte górskie granie i prastare dukty wydeptane stopami pokoleń. Celem pozostaje dotarcie do niezwykłych miejsc. Górska formacja Skalnika stanowi jeden z najbardziej efektownych punktów widokowych na łańcuch Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Miejsce to posiada ponoć szczególny walor energetyczny o właściwościach uzdrawiających, porównywalnych z wawelskim czakramem. Kopulasty szczyt ma dwie kulminacje (940 i 945 m).
Z wędrówką do kaplicy św. Anny na zachodnim zboczu góry Grabowiec związane są przekonania o dobroczynnym wpływie wody z pobliskiego źródełka na kondycję cielesną i duchową. Miejsce to będące ośrodkiem przedchrześcijańskich kultów, nawet jeszcze w dwudziestym stuleciu uważane było za ostoję pogańskich mocy. Nie pomogło w ich przepędzeniu nawet postawienie pierwszej kaplicy w XIII wieku, ani kolejnej - w XVIII. Według przeprowadzonych badań, woda z tutejszego źródła posiada właściwości radoczynne i może być pomocna przy niektórych schorzeniach. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wieść głosi, że bywa najbardziej skuteczna przy zabiegach magicznych dotyczących natury miłosnej.
Do ulubionych celów turystycznych należy od prawie dwustu lat wyprawa na najwyższą górę Karkonoszy Śnieżkę. Modę na te eskapady zapoczątkował pruski dwór królewski na początku lat trzydziestych XIX wieku, który barwnym orszakiem dotarł do znajdującej się tam starej kaplicy św. Wawrzyńca. Początkiem trasy jest zwiedzenie drewnianego kościoła Wang - zabytku średniowiecznej architektury Wikingów przeniesionego tu z Berlina w 1841 roku. Potem następuje dojście do „Samotni” – najpiękniejszego, górskiego schroniska w Polsce. Stamtąd, aż do wejścia na Śnieżkę, turyście towarzyszą niezwykłe przestrzenie górskich pejzaży, rzadkie okazy roślinności i niekiedy, spotkania ze światem karkonoskiej fauny.

1 dzień
Piesza wędrówka na masyw Skalnika ze zwiedzaniem po drodze Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach; czas trwania: ok. 6 godzin

Parki Miniatur Zabytków Dolnego Śląska:

2 dzień
Wędrówka na górę Grabowiec z kaplicą św. Anny i do wodospadu Podgórnej w Przesiece; czas trwania: ok. 4-5 godzin

dojazd
„Przedwiośnie” – kaplica św. Anny (dystans: 15 km , czas: 26 min. )
kaplica św. Anny – Przesieka (dystans: 10 km , czas: 13 min. )
3 dzień
Piesza wędrówka trasą od kościoła Wang w Karpaczu Górnym, przez Dolinę Małego Stawu ze schroniskiem „Samotnia”, schronisko „Strzecha Akademicka”, Równię pod Śnieżką – na szczyt Śnieżki; powrót z Równi pod Śnieżką wyciągiem krzesełkowym do dolnej stacji wyciągu w Karpaczu; czas trwania: wyprawa całodzienna
dojazd:
„Przedwiośnie” – kościół Wang w Karpaczu (12 km, czas: 21 min.)
Świątynia Wang

 

„WOKÓŁ WIELKIEJ GÓRY”
Góra jako dominujący element pejzażu w wielu kulturach ludzkich posiadała znaczenie magiczne i otaczano ją często tajemnicą jako miejsce ukrytych skarbów i rejon kontaktu z siłami kosmicznymi. Obecność „wielkich gór” od stuleci ściągała ludzką uwagę i stanowiła symboliczny wyznacznik granicy możliwości. Teren wokół Śnieżki stał się ulubionym do spędzania letnich tygodni przez pruską rodziną królewską począwszy od lat trzydziestych XIX stulecia, ponieważ była to wówczas najwyższa góra w całym królestwie. Miejsce to fascynowało również artystów – malarzy i pisarzy, jak np. Gerharda Hauptmanna, który wybrał pobliski Jagniątków jako miejsce twórczej inspiracji po uzyskaniu w 1912 roku literackiej nagrody Nobla.
Sprzyjające okoliczności, w tym obfitość wody w górskich potokach stała się dobrodziejstwem dla miejscowych producentów płótna lnianego czerpiących korzyści z handlu tym materiałem przez przeciąg niemal całego XVIII wieku. Stąd właśnie w samej Jeleniej Górze zachował się do dziś bogaty wystrój okazałych kamienic i kościołów fundowanych przez jeleniogórski patrycjat. Okres tej wyjątkowej prosperity trwał do początku XIX wieku i pozostawił wiele cennych dzieł dawnej architektury.
Wejście na Śnieżkę stało się od lat trzydziestych XIX wieku obowiązkiem każdego turysty, kiedy na najwyższy szczyt Karkonoszy wspiął się po raz pierwszy orszak królewskiego dworu pruskiego. Era masowej turystyki zatarła potem pamięć o tym zdarzeniu, lecz także dzisiaj przejście trasą od kościoła Wang przez najpiękniejsze górskie schronisko w Polsce, za które uważana jest „Samotnia”, by dotrzeć na Śnieżkę pozostawia w pamięci wiele doznań.
1 dzień
Zwiedzanie Muzeum Miejskiego im. Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie; czas trwania: 4-6 godzin, wejście na górę z zamkiem Chojnik w Sobieszowie
dojazd:
„Przedwiośnie” – Muzeum Gerharda Hauptmana w Jagniątkowie (dystans: 23 km, czas: 31 min.)
Muzeum Miejskie Gerharda Hauptmana w Jagniątkowie - parking pod Chojnikiem w Sobieszowie (dystans: 5 km, czas: 8 min)
2 dzień
Zwiedzanie zabytków Jeleniej Góry – kościołów św. Erazma i Pankracego, Podwyższenia św. Krzyża; Muzeum Karkonoskiego oraz wieży widokowej na Górze Zamkowej; czas trwania: ok. 6 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” - Jelenia Góra (dystans: 16 km, czas: 22 min.)
Muzeum Karkonoskie:


Wieża Widokowa:
.
3 dzień
Piesza wędrówka trasą od kościoła Wang w Karpaczu Górnym, przez Dolinę Małego Stawu ze schroniskiem „Samotnia”, schronisko „Strzecha Akademicka”, Równię pod Śnieżką – na szczyt Śnieżki; powrót z Równi pod Śnieżką wyciągiem krzesełkowym do dolnej stacji wyciągu w Karpaczu; czas trwania: wyprawa całodzienna
dojazd
„Przedwiośnie” – kościół Wang w Karpaczu (dystans: 12 km, czas: 21 min.)

„Przedwiośnie” – Sobieszów (dystans: 18 km, czas: 24 min.)
Sobieszów – Huta Szkła „Julia” w Piechowicach (dystans: 5km, czas: 8 min.)

 

POBYTY PIĘCIODNIOWE

 

„NATURA I KULTURA”
Sudety są jednymi z najstarszych gór europejskich, gdzie rozległość szerokich pejzaży pogórza zestawiona jest z licznymi osadami i miasteczkami rozwijającymi się u ich stóp od epoki średniowiecza. Karkonoska okolica dysponuje licznymi atrakcjami związanymi z niezwykłym ukształtowaniem naturalnego górskiego terenu. Jego najwyższą kulminacją jest Śnieżka (1602 m). Łańcuchy mniejszych formacji górskich są porośnięte świerkowym i mieszanym lasem będącym od stuleci miejscem ożywionej działalności gospodarczej. Pierwotne osady drwali i pasterzy zastąpione zostały z czasem przez wioski szklarzy produkujących początkowo „vitrum silvestre e montanum” (szkło leśne i górskie), a potem coraz bardziej wytworne formy konkurujące z najlepszymi hutami europejskimi. Teren ten zasłynął w osiemnastym stuleciu także produkcją płócien lnianych i stał się jedną z najbogatszych prowincji Cesarstwa Austriackiego, a później (od 1740 roku) Królestwa Prus. Majętna szlachta, kupiectwo i rzemieślnicy fundowali okazałe kościoły, budowali rezydencje i piętrowe, miejskie kamienice. W ostatnich dwóch stuleciach (od XIX wieku) dobrobytu zaczął przysparzać mieszkańcom rozwijający się ruch turystyczny.
Wśród współczesnych twórców zamieszkujących w karkonoskim pejzażu był Henryk Tomaszewski – twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który przez dziesięciolecia tworzył kolekcję zabytkowych i współczesnych zabawek zaopatrując się w nie w najodleglejszych zakątkach świata. Dorobek ten można podziwiać w karpackim Muzeum Zabawek.
W Karkonoszach zamieszkał też Gerhard Hauptmann, który po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla w 1912 roku mógł sfinansować budowę wspaniałego domu. Znajduje się tam obecnie jedno z nielicznych w Polsce muzeów literackich, gdzie można zapoznać się z dziełem twórcy.
Okolica obfituje również w ważne dzieła architektury: zamek Chojnik – najwybitniejszy w Polsce przykład górskiej warowni, Kościół Wang w Karpaczu - unikatowy zabytek romańskiej architektury Wikingów z XII wieku, czy sakralne zabytki Jeleniej Góry – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i śś. Erazma i Pankracego ze wspaniałymi barokowymi ołtarzami i prospektami organowymi.
W Jeleniej Górze - stolicy Karkonoszy jest przechowywana jedna z najważniejszych na świecie kolekcji szkła artystycznego, w większości pochodzącego z hut śląskich i czeskich. Można ją oglądać w salach jeleniogórskiego Muzeum Karkonoskiego.
U wschodnich rubieży sudeckich gór, po czeskiej stronie znajduje się stary zamek Frydlant należący niegdyś do słynnego wodza z czasów wojny trzydziestoletniej (XVII w.) – Albrechta von Wallenstein, a później do austriackiej rodziny arystokratycznej Clam Gallas. Jest to jedno z pierwszych muzeów tego typu w Europie, gdzie podziwiać można zachowane niemal kompletne wyposażenie wnętrz z minionych epok.
1 dzień
Zwiedzanie Muzeum Zabawek w Karpaczu; wjazd wyciągiem krzesełkowym na Równię pod Śnieżką; piesze wejście na szczyt Śnieżki; powrót wyciągiem do Karpacza; czas trwania: ok. 6 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” – Muzeum Zabawek w Karpaczu (dystans: 7 km , czas: 12 min. )
Muzeum Zabawek w Karpaczu – stacja wyciągu w Karpaczu (dystans : 4 km, czas: 9 min.)
2 dzień
Wejście na górę z zamkiem Chojnik w Sobieszowie,; zwiedzanie Muzeum Miejskiego im. Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie; czas trwania: 4-6 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” – Sobieszów (dystans: 18 km, czas: 24 min.)
Sobieszów – Muzeum Miejskie Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie (dystans: 6 km, czas: 10 min.)
Muzeum Miejskie Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie - „Przedwiośnie” (dystans: 23 km, czas: 30 min.)
3 dzień
Przejazd do Frydlantu w Czechach i zwiedzanie zamku i zespołu pałacowego; czas trwania: 6 -7 godzin
dojazd
Przedwiośnie” – Frydlant (Czechy), (dystans: 70 km, czas: 1 godz. 20 min.)
4 dzień
Piesza wędrówka trasą od kościoła Wang w Karpaczu Górnym, przez Dolinę Małego Stawu do schroniska „Samotnia”; czas trwania: 6 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” – kościół Wang w Karpaczu (dystans: 12 km, czas: 21 min.)
5 dzień
Zwiedzanie zabytków Jeleniej Góry – kościołów śś. Erazma i Pankracego, Podwyższenia św. Krzyża oraz Muzeum Karkonoskiego; przejazd do Łomnicy i zwiedzanie zabytkowego zespołu pałacowo-folwarcznego; czas trwania: ok. 7 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” - Jelenia Góra (dystans: 16 km, czas: 22 min.)
Jelenia Góra – Łomnica (dystans: 7 km, czas: 11 min.)
Łomnica - „Przedwiośnie” (dystans: 12 km, czas: 16 min.)


„ŚLADAMI SŁAWNYCH LUDZI”
Program zwiedzania związany z pamięcią przebywania w podkarkonoskich plenerach słynnych w historii postaci życia politycznego i artystycznego. Pierwszego dnia można podążać śladem członków pruskiego dworu królewskiego z upodobaniem odbywającego konne przejażdżki do domku myśliwskiego poniżej góry Sokolik (obecnie schronisko „Szwajcarka”) lub do innych romantycznych miejsc w Górach Sokolich, które przedstawiał na swoich obrazach jeden z najsłynniejszych mistrzów europejskiego malarstwa romantycznego - Caspar David Friedrich. Domek myśliwski i pałac w pobliskich Karpnikach były własnością m.in. Ernsta Ludwiga von Hessen-Darmstadt und bei Rhein, brata ostatniej carowej Rosji – Aleksandry i wnuka angielskiej królowej Wiktorii. Pałac w Wojanowie to letnia rezydencja córki króla Prus Fryderyka Wilhelma III - księżnej Luizy Niderlandzkiej, a w położonej po sąsiedzku Łomnicy u rodziny królewskich dyplomatów von Kuester zatrzymywała się pruska królowa Luiza i znana śpiewaczka epoki Chopina – Henrietta Sontag. W Jeleniej Górze przebywał i zostawił tego ślady w ciekawych pamiętnikach przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych (1825-1829) – John Quincy Adams.
Nieopodal Karkonoszy w Bukowcu zamieszkiwała przyjaciółka króla Prus Fryderyka Wilhelma III – Fryderyka von Reden, która była inicjatorką przeniesienia z Berlina w 1841 roku do Karpacza zabytku architektury Wikingów – kościoła Wang. W ogrodzie przykościelnym do dziś znajduje się pomnik poświęcony tej zasłużonej postaci.
W dwudziestowiecznej historii rejon ten zamieszkiwało wielu znanych artystów, w tym m.in. twórca słynnego w świecie wrocławskiego teatru pantomimy – Henryk Tomaszewski. Zgromadził unikalną kolekcję zabawek z całego świata, która jest obecnie eksponowana w karpackim muzeum.
Cieplice odwiedziła w 1683 roku polska królowa Marysieńka Sobieska towarzysząc mężowi podczas drogi, którą podążał z wojskami do Wiednia. Zamiarem królowej było skorzystanie z dobroczynnego działania miejscowych wód mineralnych. Leczyła tutaj swoje dolegliwości ciesząc oczy okolicznymi widokami, przebywając w gościnie u właścicieli Cieplic - rodziny Schaffgotschów.
Za miejsce swojego zamieszkania, wybrał położony w górach Jagniątków laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1912 r.) – Gerhart Hauptmann. Zamieszkiwał w zachowanym do dziś wystawnym domu, gdzie obecnie mieści się ekspozycja poświęcona jego twórczości.

1 dzień
Piesza wędrówka przez Góry Sokole z postojem w schronisku „Szwajcarka” i wejściem na pobliskie górskie szczyty - Sokolik i Krzyżnej Góry; w powrotnej drodze zwiedzanie założenia pałacowo-ogrodowego w Wojanowie oraz zespołu pałacowo-folwarcznego w Łomnicy; czas trwania: 7 – 8 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” – parking w Karpnikach nieopodal schroniska „Szwajcarka” (dystans: 14 km, czas: 20 min.)
Karpniki – Wojanów, Łomnica (dystans: 9 km, czas: 12 min.); Wojanów - „Przedwiośnie” (dystans: 13 km, czas: 18 min.)

2 dzień
Zwiedzanie zabytków Jeleniej Góry – kościołów śś. Erazma i Pankracego, Podwyższenia św. Krzyża; Muzeum Karkonoskiego oraz wieży widokowej na Górze Zamkowej; czas trwania: ok. 6 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” - Jelenia Góra (dystans: 16 km, czas: 22 min.)
3 dzień
Przejazd do Karpacza – zwiedzanie kościoła Wang i Muzeum Zabawek im. Henryka Tomaszewskiego; czas trwania: 4 godziny
„Przedwiośnie” – Muzeum Zabawek w Karpaczu (dystans: 7 km , czas: 12 min. )
Muzeum Zabawek w Karpaczu – kościół Wang (dystans :4 km, czas: 9 min.)
4 dzień
Przejazd do Cieplic – zwiedzanie Parku Zdrojowego, kościołów i Muzeum Przyrodniczego w zabytkowym, klasztornym zespole pocysterskim; czas trwania: 5 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” – Cieplice (dystans: 20 km, czas: 27 min.)
5 dzień
Przejazd podgórską trasą przez Staniszów, gdzie znajduje się zabytkowy zespół pałacowo -parkowy, Jagniątków z Muzeum Miejskim Gerharda Hauptmanna, do wodospadu Kamieńczyka przy drodze do Szklarskiej Poręby; czas trwania: 4-5 godzin
dojazd
„Przedwiośnie” - Staniszów (dystans: 13 km, czas: 19 min.)
Staniszów – Jagniątków (dystans: 15 km, czas: 19 min.)
Jagniątków - Szklarska Poręba (dystans: 16 km, czas: 23 min.)

 

Organizujemy wycieczki po urokliwych terenach Karkonoszy, Sudetów, a także do Czech i Niemiec. Między innymi:

 1. zwiedzanie zamku Chojnik
 2. wodospad "Szklarka"
 3. wodospad "Kamieńczyk"
 4. muzeum Minerałów
 5. muzeum Ziemi
 6. zabawy w Chacie Walońskiej

 

Ścięgny k/ Karpacza
Western City przejazd na koniu, rzut nożem, rzut włócznią, strzelnicę indiańską, wejście na pal męczarni.

 Karpacz

  1. rynna zjazdowa na stoku Kolorowa
  2. wejście do Świątyni Wang
  3. wejście do Muzeum Zabawek
  4. wejście do Muzeum Sportu i Turystyki
  5. park rozrywki - Smoki

 

Kowary

  1. Zwiedzanie sztolni - podziemna trasa turystyczna - czas zwiedzania ok. 1 godz.
  2. Zwiedzanie Parku Miniatur - zabytków Dolnego Śląska (wiernie odtworzone modele zabytków)
  3. Muzeum Kowarskie
  4. Zwiedzanie starówki

 

Dolina Pałaców

  1. Pałac (hotel) w Wojanowie
  2. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze - 5 zł.
  3. Pałac w Łomnicy - wstęp 5 zł. i 10 zł. z filmem
  4. Pałac (hotel) w Staniszowie
  5. Pałac w Bukowcu
  6. Pałac w Dąbrowicy
  7. Pałac w Mysłakowicach